Parki dinozaurów to miejsca wypełnione masą wiedzy, przekazanej w atrakcyjnej formie. Wycieczka do takiego parku to doskonała propozycja spędzenia czasu dla całej rodziny. Na tego typu wypad warto przeznaczyć cały dzień, aby w spokoju móc zwiedzać zakamarki ekspozycji, bez presji czasowej. O tym, co warto zobaczyć w konkretnym parku, najlepiej przekonać się na własnej skórze, jednakże istnieją elementy zasługujące na szczególną uwagę. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć szczegóły niektórych atrakcji.
Zatorland to zdecydowanie jeden z najciekawszych parków dinozaurów w Polsce, gdzie figury tych prehistorycznych stworzeń poruszają się i wydają dźwięki, co sprawia, że można poczuć klimat dawnych czasów. Park jest ogromną salą zabaw oraz nauki na świeżym powietrzu – zobaczyć tu można ponad 100 różnych modeli dinozaurów. Park Zatorland podzielony jest na 3 parki tematyczne: Parku Dinozaurów, Parku Owadów i Parku Mitologii.
Jeśli chcesz spędzić rodzinny weekend w tym parku rozrywki, zapraszamy do naszego hotelu! Sprawdź pakiet Przygoda z prehistorią w Zatorlandzie.
Wybierając się do parku dinozaurów, warto na samym początku odnaleźć jego plan. Możliwość prowadzenia rodziny przy pomocy papierowej mapy zapewni dzieciom świetną zabawę. Podczas spaceru ścieżką edukacyjną warto zwrócić szczególną uwagę na:
t-rexa,
argentynozaura,
pterozaury – dinozaury latające,
plezjozaury – dinozaury wodne,
rodziny dinozaurów.
Ścieżki edukacyjne w parkach dinozaurów mogą być przygotowane według kilku koncepcji. Część z nich dzieli dinozaury z uwagi na ich miejsce występowania, inne przez wzgląd na okresy geologiczne. Niezależnie od przyjętego konceptu park dinozaurów to idealne miejsce do poszerzania swojej wiedzy, w którym na zwiedzających czeka moc atrakcji.
Tyranozaur rex to jeden z największych dinozaurów lądowych. Dinozaury te mieszkały na terenie dzisiejszej Ameryki Południowej. Niektóre osobniki osiągały 6 metrów wysokości i aż 12 metrów długości! Ten potężny drapieżnik mógł ważyć nawet 6 ton. Jego ostre zęby umożliwiały mu chwytanie i rozrywanie ofiary. Gdy podczas walki jeden z nich się wyłamał, w jego miejsce po czasie wyrastał nowy. Tyranozaur polował co kilka dni, ale jednorazowo mógł zjeść nawet do 200 kg mięsa. Charakterystyczną cechą tyranozaurów były ich bardzo krótkie przednie kończyny. W zestawieniu z masywną głową, krótką szyją i potężnymi tylnymi kończynami ich rozmiar wydaje się być dość zabawny.
Tyranozaury były jednymi z ostatnich dinozaurów. Żyły w późnej kredzie i wyginęły podczas wielkiego wymierania, kończącego erę mezozoiczną. T-Rex jest jednym z najbardziej znanych dinozaurów. Pojawia się w całej masie filmów i bajek dla dzieci i dorosłych, więc wizyta w parku dinozaurów nie może obyć się bez zobaczenia go na żywo.
Argentynozaur osiągał długość od 22 do 30 metrów, a ważył od 60 do nawet 90 ton. Jak na roślinożercę przystało, miał długą szyję, długi ogon i małą głowę. Mógł sięgnąć głową do wysokości odpowiadającej 5 piętru. Jego kręgi osiągały długość nawet jednego metra. Pomimo konieczności utrzymania wielkiego ciężaru, jego żebra były puste w środku (podobnie jak u ptaków).
Argentynozaury żyły w okresie późnej kredy na terenie współczesnej Ameryki Południowej. Ich nazwa bezpośrednio łączy się z tym terenem, a konkretnie Argentyną, w której odkryto pierwsze szczątki. Warto odnaleźć go w każdym parku dinozaurów przede wszystkim dlatego, że jest on największym ze znanych nam gatunków. Dla dzieci będzie to z całą pewnością niesamowity widok i okazja do zrobienia ciekawego zdjęcia.
Pterozaury były największymi zwierzętami latającymi, jakie są znane człowiekowi. Wśród tej bogatej rodziny rozróżnić można około 60 rodzajów i ponad 120 gatunków. Różnią się one między sobą ubarwieniem, wielkością skrzydeł czy ich rozpiętością. Najmniejsze pterozaury przypominały rozmiarem malutkiego nietoperza, a największe posiadały skrzydła długości nawet 12 metrów.
Do najbardziej znanych przedstawicieli pterozaurów należy pterodaktyl. Jego nazwa po przetłumaczeniu to „skrzydłopalcy", co nawiązuje do budowy tego gada. Jego skrzydła zbudowane są z cienkiej błony skórnej, rozpiętej między 4, wydłużonym palcem przedniej kończyny, a tylną kończyną. Ich kości wypełnione były powietrzem – podobnie jak u ptaków. Pterodaktyle przemieszczały się po lądzie przy pomocy wszystkich 4 kończyn. W celu zdobycia pożywienia latały przy powierzchni zbiorników wodnych. Umożliwiało im to skuteczne polowanie na ryby i inne drobne stworzenia.
Pterodaktyl był pierwszym odkrytym gadem latającym. Żył w okresie późnej jury na terenie współczesnej Europy. Niestety paleontologom nie udało się odkryć kompletnego szkieletu dorosłego osobnika. Warto zainteresować się odwiedzeniem stanowiska tych latających gadów przede wszystkim ze względu na umiejscowienie rzeźb. Wielokrotnie umieszczane są one w koronach drzew – na platformach lub linach. To zaskakujący widok zwłaszcza dla dzieci.
Przedstawicielem rodziny wodnych gadów, od którego nazwy wzięła się nazwa całej rodziny, jest plezjozaur. Zwierzę to nigdy nie wychodziło na ląd, a jego ciało umożliwiało mu doskonałe poruszanie się w wodzie. Głównym narządem ruchu plezjozaura były kończyny przekształcone w płetwy. Ich szyja była bardzo długa i stanowiła co najmniej połowę całkowitej długości ciała tych gadów. Żywiły się one rybami i głowonogami, których schwytanie umożliwiały im liczne igłowate zęby. Sprawne pływanie ułatwiała im rombowata płetwa, działająca jak ster. Plezjozaur osiągał od 3 do 5 metrów długości.
Najbardziej znanym plezjozaurem jest spinozaur. Żył on w okresie kredy i był największym znanym człowiekowi drapieżnikiem. Osiągał długość nawet 18 metrów, a ważył prawie 9 ton. Z uwagi na spłaszczenie ciała, głowa spinozaura przypomniała tę należącą do krokodyla. W paszczy skrywały się natomiast rzędy stożkowatych zębów, przy pomocy których z łatwością chwytał i rozszarpywał swoje ofiary. Dietę spinozaura stanowiły przede wszystkim ryby i inne upolowane zwierzęta, ale jadał także padlinę. Charakterystycznym elementem ciała tego gada były wyrostki kręgów na grzbiecie, układające się w nawet 1,5 metrowy żagiel.
Ekspozycje poświęconą plezjozaurom warto odwiedzić przede wszystkim z uwagi na ich miejsce występowania. Ruchomym rzeźbom, umieszczonym w zbiornikach wodnych parków, często towarzyszą inne zwierzęta, np. delfini. Zwiedzający mogą wówczas podziwiać pokazy ich umiejętności.
Ciekawym rodzajem stanowisk w parkach dinozaurów są te poświęcone przedstawieniu rodzin poszczególnych gatunków. Poza informacjami nt konkretnych osobników można na nich poznać strukturę życia gadów i ich poszczególne role w tworzeniu rodziny.
Przy okazji takich stanowisk można dostarczyć dzieciom dodatkowych wrażenia. Nie często mają przecież okazję zobaczyć rzeźbę dinozaura, która jest ich rozmiarów. Możliwość wykonania sobie zdjęcia z takim malutkim dinozaurem lub przybicia mu piątki na pewno zapamiętają na długie lata. Dodatkowo widok dzieci w połączeniu z małymi dinozaurami jest urzekający.
Poza rzeźbami dinozaurów parki wielokrotnie zapewniają moc innych atrakcji dla odwiedzających. Oprócz stref gastronomicznych, w parkach dinozaurów znaleźć można dodatkowe rozrywki dla małych i dużych, takie jak diabelski młyn czy też karuzele. Dla chcących poszerzyć swoją wiedzę dostępne są także minimuzea czy też kina, w których emitowane są filmy o dinozaurach.
W parkach dinozaurów często znaleźć można muzea poświęcone wszelakim prehistorycznym stworzeniom, a nie tylko dinozaurom. Pomimo braku ruchomych rzeźb czy innych atrakcji, miejsca te skrywają wiele faktów, z którymi warto się zapoznać.
Częstym elementem takich ekspozycji jest wystawa szkieletów i skamieniałości, które nie mogą być wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Po zobaczeniu wielkich rzeźb dinozaurów warto spojrzeć na to, co te wielkie gady kryły w swoim wnętrzu. Wielkość ich kości robi duże wrażenie, więc warto odwiedzić muzeum nawet z mniejszymi dziećmi.
W uwagi na miejsce, w jakim znajdują się parki dinozaurów, często na ich terenie stworzone są parki linowe. Wędrówka w koronach drzew to gwarancja wrażeń dla małych i dużych odwiedzających. Po dniu bogatym w przeżycia z dinozaurami można dostarczyć dziecku jeszcze dodatkowych emocji, a być może spełnić tym sposobem jego marzenia.
Dla wszystkich szkrabów doskonałym dopełnieniem wycieczki będzie wizyta na placu zabaw. Park dinozaurów często oferuje dużo więcej niż tylko karuzele i zjeżdżalnie. Często skorzystać można z małego stanowiska archeologicznego i spróbować odnaleźć szczątki dinozaurów pod warstwą piasku i ziemi. Małe dzieci będą mogły wykonać to zadanie samemu, przy pomocy grabek czy specjalnej miotełki.
Niezależnie od wieku odwiedzających świat dinozaurów zaprasza do tego, by go odkryć. Parki dinozaurów to miejsca, w których miło spędzi czas cała rodzina. Warto więc odwiedzić choć jeden z umiejscowionych w Polsce parków z dinozaurami. Jednym z popularniejszych i wartych uwagi jest Zatorland. Planując wycieczkę do Zatoru na weekend, należy zadbać także o hotel dla dzieci, który stanie się doskonałą bazą wypadową do odwiedzania tego czy innych parków znajdujących się w okolicy.
LUB NAPISZ DO NAS
Bank PKO BP S.A.
PL 96 1020 2430 0000 8202 0044 7268